gggg

درمان اسهال

جولای 23, 2016 2269 8 بدون دیدگاه

توضیحات

معمول ترین مشکل دستگاه گوارش اسهال است. اسهال به شرایطی گفته می شود که فرد در روز ۳ یا بیشتر از ۳ بار مدفوع می کند. مدفوع غیر قابل کنترل، شل و روان است. در برخی موارد اسهال همراه با استفراغ، حالت تهوع، انقباض عضلانی، دل درد و نفخ است. عوامل اسهال باکتری، ویروس و انگل، دارو، ناتوانی در هضم غذا، بیماری هایی که روی معده اثر می گذارند، روده کوچک و روده بزرگ است. هنگام اسهال باید مقادیر زیادی مایعات بنوشید، مایعاتی مثل آب نارگیل، آب لیمو، چای سبز، سوپ رقیق، الکتورال و شیر سویا، تا مایعات از دست رفته بدن جایگزین شوند. همچنین توصیه می شود غذاهای نرمی بخورید که هضم آن ها راحت باشد، مثل نان سفید، برنج، سیب زمینی، هویج آب پز، موز، ماست و سیب پخته شده. چند دستور غذای ساده به شما یاد می دهیم که به درمان اسهال کمک می کنند. برنج نرم : ۱ پیمانه برنج پخته شده، ۱۰۰ گرم ماست کم چرب، نصف قاشق روغن و زیره و دانه خردل، یک چهارم قاشق انقوزه، ۲ الی ۴ برگ کاری و نمک. روغن را توی ماهیتابه بریزید تا داغ شود، سپس دانه های خردل و زیره را بریزید و تفت بدهید، انقوزه را اضافه کنید، برگ های کاری را ریخته و تفت بدهید. سپس برنج و ماست را اضافه کنید، نمک بریزید و غذا را ۲ دقیقه هم بزنید. این یک غذای خیلی نرم است که برای نهار و شام مناسب است. فراموش نکنید که آن را گرم سرو کنید. هضمش خیلی راحت است.

شیک شیر سویا و موز مخصوص اسهال : ۱ عدد موز و ۱۰۰ گرم شیر سویا. این غذایی ساده و مناسب برای شروع روز است. یک موز خرد شده را توی مخلوط کن بیاندازید، ۱۵۰ میلی لیتر شیر سویا را اضافه کنید و مخلوط کنید. شیک شما آماده است، این نوشیدنی را خنک بنوشید.

در زمان اسهال از مصرف آبمیوه، شیر، غذاهای گلوتن دار مثل گندم، جو و جوی صحرایی پرهیز کنید چون اسهال را شدیدتر می کنند. همچنین از الکل و کافئین دوری کنید چون کم آبی بدن را افزایش می دهند.

پزشکی